Idag hämtade vi upp Fjärilen och körde till Karlskrona. Målet för dagen var Marinmuseet och att hälsa på fam Mattisson/Nihlén på Skönstaviks camping.

Upptäckte för sent att den stora kameran stod kvar HEMMA. Såå typiskt mig! Men den bästa kameran är den man har med sig…tur jag har min mobil även om den inte ger några höjdarfoto så kan de berätta om en dag i Karlskrona till exempel.
Här fick jag VANSINNIG svindel! Anders och Maja står där nere redan och jag hade stora bekymmer att ta mig ner för trappan utan att spy. Jösses!

Om jag imponeras av modellbyggarnas tålamod med snöre så vet jag inte vad jag ska säga om de som byggde de riktiga fartygen! Isch för att få en knut på en tråd eller än värre, de trasslar ihop sig med varandra!
Jag är ju ganska glad åt att jag inte levde på den tiden! Salt och fläderblommor som mediciner… Bladguld mot huvudvärk, hmmm, ja det kanske funkar? Överst till vänster hänger ett verktyg som användes för operation och ingrepp i mun och svalg. *glurp*
Minsveparen Bremön fick Anders och Maja själva besöka. Jag hade fått nog av yrsel och illamående för en dag.
När vi lämnat av Maja och ganska trötta fortsatte vår väg hem var det lite frågan om vi såg i syne. Katt, sa Anders – räv, sa jag. Jag hade rätt. Det var inte det lättaste att stanna bilen på lagom avstånd, få upp luren, sätta igång appen och fota innan h*n gömt sig i majsen. Men den låg bara där som en liten hund och tittade på oss. När jag försökte komma närmare gick det inte – h*n stack in i majsen och gömde sig.
Tack Emma och Ante, mor och far för en go kvällsmat. Vincent ville inte krama moster idag men Alfred skallade mig desto mer ;)
Maja, min söta Fjäril, tack för att du följde med. Håller med dig om att det var en aning tråkigt på museet – skulle varit lite mer ”prova-på”-saker, sådant som gör det lite extra kul.




