Nillans tankar

– min vardag på gott och ont.

Host och hopp

| Inga kommentarer

Idag skulle jag till stan och utföra massa ärenden. Var så trött efter att ha kört maken till jobbet att jag sov 1,5 timme innan jag startade dagens måsten.
Upp till svärmor (M) och hjälpte henne med balkongslingan innan vi satte oss i bilen och lämnade söder. Halvvägs upp på Hantverksgatan ringde min mobil, SSK på Fjällbacka. Svärfar har blivit dålig, hon ville bara säga att doktorn varit och lyssnat på lungorna. Han kunder innan konstatera ngt annat än förkylning. Svärfar har bara 1,5 lunga sen han hade tbc som ung och får lätt förkylningar som blir lunginflammation.

Med headsetet kunde jag fortsätta köra och ändå prata. I korsningen tyckte jag att bilen betedde sig konstigt, hade jag lagt i trean istället för ettan? Prövad igen, samma resultat. Det kändes som om jag hade fel växel, bilen hostade sig fram liksom. Det blev inte bättre på väg till nästa korsningen, bilen hostade sig fram i tvåan. Bestämde mig för att svänga av i nästa korsningen och hitta en plats att stanna. På Yllans parkering hittade jag en lämplig ruta och tog fram manualen. Vad betyder den blinkande symbolen? ”Fel på tändning, kör till närmsta verkstad”
Tack för det!

Ringde Vanneberga Bil och dessa underbara människor sa att jag kunde komma med bilen och få låna en annan av dem så länge. ”Blir en ny erfarenhet för dig att köra sakta, sa dr PP” och skrattade.
I vanliga fall tar det ca 15 min att köra den vägen, det tog oss 35 min ;-) M frågade flera ggr om hon skulle hoppa av och skjuta på.

image
Så denna Opel blev min räddning för dagen. Vid detta laget hade jag redan konstaterat att mitt dagsschema var paj och att jag inte skulle få den hett efterlängtade stunden hos Sanna.
Nu återstod bara att göra de absolut viktigaste sakerna på listan…
En snabb kaffe hos M och så in på Maxi och handla det mest akuta. När jag står där längst inne vid mjölken, med sämst täckning på mobilen, ringer dr PP. Min bil är färdig. Han har bytt två spolar, tändspolar. Glad trots denna extra utgift hämtade jag kärleken på jobbet och åkte mot Vanneberga. Lastade över alla varor till min bil, betalade och började köra hemåt. Det hade ju trots allt blivit hyfsat okej iaf med dagen.
Men jag skulle inte ha pusta ut…
Efter ngt 100 m började bilen småhosta igen och strax därefter blinkade åter varningslampan. :-(
Vi körde hem och packade ur varorna, maken började mata odjuren och jag körde en hostade bil tillbaka till dr.
Fick låna opeln igen och i morgon byts de andra två spolarna också. Detta är tydligen ett känt problem för passat.

Mäklaren ringde när jag äntligen landat framför brasan med en mugg efterlängtad kaffe. Spekulant vill titta på huset på fre med en snickare i släptåg. Dessvärre är mäklaren inte i landet just den dagen så han undrade om jag kunde öppna för dem. Jadå, bara jag har fått min bil så…
Håll tummarna!! Hade varit skönt att få det sålt!

Lämna ett svar

Obligatoriska fält är märkta *.


Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.